2009-02-28

Co je kodek a co je formát?

Technický jazyk je ve svém vyjadřování přesnější než obecná mluva - nebo to si alespoň většinou myslíme. Neplatí to ale vždy, existují případy, kdy jeden termín může znamenat různé věci nebo naopak několik termínů znamená vlastně totéž. Příkladem druhého je situace kolem kompresních formátů pro zvuk a video. Možná jsme jako uživatelé kompresních formátů a kodeků dobrou ilustrací paradoxu aktivního uživatele - prostě "to" používáme, najdeme si svoji cestičku, aniž bychom se naučili více o pozadí věci.

Pojďme ke konkrétnímu příkladu. Řeknete, že video je v nějakém kodeku nebo v nějakém formátu? Správně je to druhé, i když máte pocit, že je to víceméně jedno. Kodek je implementace algoritmu pro kompresi do určitého formátu a pro dekompresi z něj. Je například DivX formát nebo kodek? Opět je správně to druhé - DivX je komerční implementace kodeku pro formát MPEG-4 ASP ("Advanced Simple Profile"). Zamíříme-li to open source světa, kodek XviD také komprimuje video do MPEG-4 ASP.

Kodekově-formátovému zmatení jazyků napomáhá to, že k rozlišení formátu ve video (AVI) souborech se používají tzv. FourCC kódy (Four Character Code = čtyřznakový kód) a kodeky do pole FourCC dávají svoji signaturu, než aby přesněji uvedly identifikátor formátu.

Dalším příkladem různého označení téhož jsou třeba H.264 a MPEG-4 AVC (Advaced Video Coding). Označují formát, který je společným dílem ITU-T a Moving Picture Experts Group. Pokračovat můžeme se zvukovým formátem u DVD: DD, AC-3, a A/52 označují pořád to samé od Dolby Digital...

Jestli vás napadnou další synonyma, můžete je připsat do komentáře. Je důležité vědět, abychom se nenechali zmást :)

2 komentáře:

Ivan Kutil řekl(a)...

AVI je formát nebo kontejner? ;-)

Vladimír Toncar řekl(a)...

Pokud bychom chtěli použít slovo "formát", tak raději v sousloví "formát souboru". Jinak v tomhle kontextu je méně matoucí termín "kontejner" :-)