2008-11-27

Souvislosti agilního vývoje

Zaujala mě tato epizoda podcastu Hanselminutes, ve které Scott Hanselman mluví s Tomem a Mary Poppendieckovými. Oba jsou advokáty a propagátory agilního a lean vývoje software, ale nečekejte nějakou kuchařku na agilní vývoj nebo přehled agilních metod. V podcastu to vzali víc ze široka.

Zaujala mě část o poměřování úspěchu - o tom, že místo klasického projektového OTIFOB (on time, in full, on budget) dává smysl použít i pro vývojáře metriku "vyšší" (myšleno obecnější) úrovně. Například jestli je produkt za rok od teď na trhu a vydělává. Měříme-li všem (obchodu i vývoji) podle tohoto metru, připravujeme půdu pro známé "agilní" vyjednávání o tom, která projektová kritéria jsou fixní a se kterými můžeme hýbat, co je opravdu nezbytné pro verzi 1 a čeho se můžeme zbavit. Jak každý zkušenější projektový manažer ví, věci, které nemusíme udělat, jsou pro úspěch projektu hodně důležité :).

Poměrně pravdivá je i poznámka, že na agilních metodách vývoje není nic nového. Mnozí je už provozovali dávno, jen jim tak neříkali. Agilní je v tom smyslu každý přístup, který dbá na to, aby nevznikaly bariéry v komunikaci, hlavně ne mezi "vývojem" a "obchodem". Obě tyto části softwarové firmy jsou vlastně obchodní, protože přispívají k tomu, jak firma dělá svůj byznys - tedy vydělává si na živobytí. Pro jiné než softwarové firmy to platí podobně, jen si místo vývojového oddělení dosaďte provoz IT. Pokud jsou "ajťáci" izolovaní od zbytku firmy (představujete si IT Crowd?), je to přesně to, co byste měli chtít změnit.

Žádné komentáře: