2008-08-25

Mýty o produktivitě

Ještě jsem se tak docela nerozhodl, jestli je server Lifehack užitečný nebo ne. Serverů, které píšou o produktivitě nebo osobním rozvoji, je hodně a Lifehack patří k těm, které publikují často a hodně. Některé texty mi ale přijdou hodně obecné, jen občas se najde něco trochu zajímavějšího. V poslední době třeba dva texty v jejich oblíbeném formátu: 10 mýtů o produktivitě, které vás brzdí a 10 základních dovedností, které potřebujete k úspěchu skoro ve všem. Nejprve si ze zmíněných 10 mýtů dovolím okomentovat ty, které podle mě zaslouží víc pozornosti.

Nemám čas používat nějaký systém: Samozřejmě, že zavedení systému na organizaci času vám také zabere nějaký čas (berte to jako takový jarní úklid), pak by vám ale měl systém čas jen šetřit. Jestli ne, je to špatný systém. Má vlastní zkušenost: klidně si vyberte jen tu část organizačního systému, která vám momentálně nejvíc pomůže. Až si zvyknete a osvěčí se vám to, přidejte podle potřeby další části.

Organizační systémy jsou rigidní a neflexibilní: Tak o tom jsem vlastně psal už v předchozím odstavci. Pokud si nemůžete vybrat jen to, co potřebujete, a samozřejmě si to do jisté míry přizpůsobit, je to špatný systém a vyhněte se mu. Vlastnosti dobrého systému budou právě opačné.

Kreativita se do žádného systému nevejde: Chyba, i kreativní práce je pořád práce a jako taková může trpět chybami v organizaci. A určitě je doprovázená řadou nekreativních činností, které je možné optimalizovat.

Mně systém nepomůže, potřebuji k práci inspiraci: Ne nutně a ne vždy. Myslím, že nikdo není inspirován 8 či více hodin denně. A když nápady přijdou, je dobré je mít zachycené v nějaké použitelné podobě na později, popřípadě mít možnost si rychle uvolnit ruce a vrátit se k nim.

Nakonec ještě poznámka k druhému odkazovanému článku o 10 základních dovednostech. Nejsem si jist, že má smysl je řadit od první nejdůležitější dovednosti k poslední desáté. To pořadí může být pro každého úplně jiné a i u jednoho člověka se může v čase měnit. Malé cvičení: kdybyste měli z těch deseti dovedností vybrat jen tři nejdůležitější, které by to byly? Já volím schopnost najít informace a pracovat s nimi (v originále jako Research), kritické myšlení a sebeřízení.

Žádné komentáře: