2007-12-31

Aplikace bubbl.us


Bubbl.us je povedená on-line aplikace pro tvorbu myšlenkových map. Editor mapy využívá flash, takže v prohlížeči potřebujete příslušný plugin.

Snad jediná výtka, kterou k aplikaci mám, se týká způsobu umisťování nových uzlů v myšlenkové mapě. Bubbl.us je neklade kruhově kolem centrálního uzlu. Chová se spíš jako editor osnovy, protože nové uzly vytváří hierarchicky pod těmi už existujícími. Ovšem i tento způsob se zdá být dobře použitelný.

Aplikace má dobře vyřešené zoomování (kolečko myši) a posun v mapě, lze různě měnit barvy uzlů, ale hlavní hodnota spočívá v možnostech exportu (obrázek, HTML, XML) a především pak v možnosti myšlenkové mapy sdílet a spolupracovat na jejich tvorbě. Lze také poskytnout link pouze pro prohlížení.

Jak už jsem napsal v úvodu, aplikace je opravdu povedená. V projektech, které pracují s důvěrnými údaji, by asi lidé váhali s umístěním dat u třetí strany. I tak ale zůstává řada projektů, pro které může být analytický nástroj jako bubbl.us velmi užitečný.

2007-12-26

Recenze: Becoming a Writer

Dorothea Brande napsala knihu "Becoming a Writer" v roce 1934, ale stále ji naleznete v nabídkách knihkupectví. I dnes je stejně aktuální, jako byla tehdy.

Nečekejte nějaký recept na kreativní psaní. Je to kniha o tom, co by si člověk měl nacvičit, než vůbec začne na nějaké kurzy či studium psaní pomýšlet. Stojí za přečtení, pokud je pro vás tvorba i krátkých textů dřina. Text se zabývá tím, jak se naučit psát plynně bez pomyslného nebo skutečného ohryzávání tužky, překonat existující bloky, zkrátka dokázat psát kdykoli, kdy vy sami chcete.

Cvičení, která autorka navrhuje, jsou v podstatě velmi jednoduchá a účinku se dosahuje jejich dlouhodobým opakováním. Jde vlastně o to, udělat si ze psaní zvyk a tím do něj zapojit i podvědomí. Literární genialitě se pochopitelně nelze naučit :), ale lze se naučit psát tak, že při tom člověk lépe využívá schopností své mysli a nevyčerpává se překonáváním nějakých bloků.

Přestože nemám nějaké zásadní literární aspirace, kniha se mi líbila a můžu ji doporučit k přečtení. Rozhodně by nevadilo, kdyby byla k dispozici v češtině.

2007-12-15

Authors at Google: Další zajímavé přednášky

V říjnu jsem tu odkazoval na přednášku Scotta Rosenberga. Na YouTube se dá najít řada dalších zajímavých přednášek patřících do série Authors at Google. Dovolím si předložit krátký seznam zajímavých videí:

2007-12-08

Task-Centered User Interface Design

Clayton Lewis and John Rieman napsali v roce 1993 knihu Task-Centered User Interface Design a zpřístupnili ji jako shareware. Dobře napsané knihy nestárnou a tohle je myslím jedna z nich, pominu-li několik zmínek o uživatelských rozhraních té doby (například Windows 3.x :-) ). Pokud se chcete poučit o postupech návrhu, uživatelských personách, prototypování nebo testování, tato kniha je pořád ještě výborným zdrojem.

2007-12-02

Přeceňování časových rezerv

Pokud pracujete jako projektový manažer, možná jste se už setkali s tím, co nedávno studie s názvem "Resource slack and propensity to discount delayed investments of time versus money" (autoři Gal Zauberman PhD a John G. Lynch Jr. PhD) potvrdila i statisticky. Jednoduše řečeno, studie zjistila, že lidé mají jasný sklon předpokládat, že v budoucnu (třeba za měsíc) budou mít k dispozici víc času, než mají dnes. V menším měřítku to platí i pro peníze. Takže až si budete nasmlouvávat nějaký zdroj pro použití ve vzdálenější budoucnosti, raději vždy počítejte s přehnaným optimismem dané osoby :).

Jako možné vysvětlení pro zmíněný jev studie uvádí, že lidé nemají obvykle jasnou představu o svém "průměrném" časovém vytížení a rozložení času. Mate nás to, že každý den je trochu jiný. I když nás právě vytěžuje něco akutního, většinou stejně předpokládáme, že za měsíc se nic takového nevyskytne.