2009-12-09

Slova, co jdou špatně přeložit

Internetem koluje několik seznamů těžko přeložitelných slov. Zdá se, že jeden hodně populární seznam se objevil v roce 2004 (viz BBC) jako výsledek práce agentury Today Translations. I když je seznam doprovázen tvrzením, že měřítkem obtížnosti překladu je především obtížnost sdělení kulturních konotací, dovolím si pochybovat, že seznam je výsledkem nějaké systematické práce. Hlavním cílem bylo získat mediální pozornost, to je myslím jasné. Vezměte si třeba desáté nejobtížnější anglické slovo, kitsch. Je původem z jidiš a migrovalo do řady jazyků, nejen do angličtiny. Český ekvivalent je kýč a kdo má problém pochopit jeho kontext, ať se přihláší, bude mu vysvětleno :) .

Trochu uvěřitelnější seznam je zde a zahrnuje slova z různých jazyků. Čeština se na seznam dostala se slovem prozvonit, řada komentářů k článku ale ukazuje, že tato signalizace zdarma není českým specifikem. Budete-li potřebovat říci "prozvonit" v angličtině, neutrální překlad je zřejmě "to drop-call" a kromě něj existují i místní nebo výrazově zabarvená slova jako "flash" nebo "prank".

Někdy lidé napíšou o těžko přeložitelném slově celou úvahu, jako třeba Nicolas Carr o slově serendipity, jehož význam je "nalézt něco (hodnotného, zajímavého), zatímco jste hledali něco úplně jiného". U tohoto slova je zajímavá jeho statistika užití. Není divu, že jeho popularita tak vzrostla v době internetové, vždyť celá síť je dokonalým generátorem tohoto jevu. Nenapadá vás, jak slovo "serendipity" vyjádřit česky - hezky a stručně?

3 komentáře:

mahendra verma řekl(a)...

Hey ! I am come in this website first time and it is good website, it provide the useful information. Tech Trainers is one of the leading provider of IT online trainings.
Our goal is to provide quality training and share the expertise of our dedicated professional team of Subject Matter Experts.
We are a team of highly experienced and real time professionals in the respective fields. All our trainers are having 10+ years of real time experience in IT industry.
software testing course
seleniumautomationdelhi
software testing

mahendra verma řekl(a)...

Hey ! I am come in this website first time and it is good website, it provide the useful information
We’re providing 27 Modules within our Digital Marketing Course in Delhi, Our Course content is specially made for newcomer and newcomer to get a better livelihood. Why not yes to smart learning? Come join us to get an exposure which will definitely lead you to be a future successful leader.
nline marketing course in delhi
social media marketing training
digital marketing institute in delhi

Make Money Online Blog řekl(a)...

I really appreciate your effort in writing such great content. It is very much appreciated.