2008-09-15

Ekonomika volného času

Pokud vznikne nadbytek něčeho, lidská společnost si s ním zpočátku neumí poradit. Platí to i pro pro nadbytek volného času. Například v Británii v době průmyslové revoluce vzrostla spotřeba ginu :).

Během ekonomického růstu po druhé světové válce si lidé s volným časem poradili jinak - zasedli k televizi. A sedí u ní dodnes. Ta část světové populace, která disponuje připojením k internetu, stále stráví před televizní obrazovkou asi bilion hodin ročně ("český" bilion, tedy 10^12, odpovídá "americkému" trilionu). Jak kalkuluje Clay Shirky v přednášce Gin, Television, and Congnitive Surplus, pokud by se jedno procento tohoto času věnovalo dělání něčeho místo dělání ničeho, bylo by možné vytvořit za jeden rok 98 "Wikipedií" - v plném rozsahu dnešní Wikipedie a ve všech jazycích, ve kterých je dostupná.

Je samozřejmé, že ne každý má stejné množství volného času a ne každý má dispozice k tomu něco vytvořit. Věřím ale, že v tomto měřítku by zákon velkých čísel měl fungovat dokonale a to jedno procento je vcelku realistické přání. A už se nějakou dobu plní, jen to úsilí není systématické a zacílené. Kde jinde by se jinak brala pozornost, kterou lidé věnují nejrůznějším Web 2.0 službám.

1 komentář:

afc2k4zj7a řekl(a)...

You can a glance at|try} our web site and be part of up as a member free of charge, and have the possibility to win casino giveaways and other prizes. The other thing in a position to} do} is to buy a few decks of enjoying in} playing cards and practise in the consolation of your personal house or lodge room. You will find it won’t take you lengthy to get the hang of it and you’ll impress your friends in no time. The squeezer, who is often referred to as the ‘driver’, usually carries the hopes of the table on their again. Each guess, most gamers tend to to|are inclined to} guess on the same facet because the table will come to a consensus on the prevailing pattern. However, this is not always the case as sometimes two totally different gamers 1xbet will go head to head and attempt to out-squeeze each other.