2008-09-26

Solární křídla

Obdivuji lidi, kteří nejen dokáží být se svými nápady o několik let před ostatními a zároveň umí ty nápady dovést až k realizaci. Jedním z takových lidí určitě byl Paul MacCready, známý jako konstruktér prvního letadla poháněného lidskou silou, které překonalo vzdálenost jedné míle a po zdokonalení přeletělo i Lamanšský průliv. Později pracoval na letadlech poháněných elektřinou ze solárních článků a také na prototypu elektromobilu, ze kterého se později stal známý EV-1.

Server TED loni uveřejnil MacCreadyho přednášku z roku 2003. Hlavní téma jsou "solární" letadla, ale jde vlastně o rekapitulaci MacCreadyho profesní kariéry. Doporučuji ke shlédnutí, je to zajívamé, místy zábavné a při záběrech solárního křídla se vám bude tajit dech :-).

2008-09-15

Ekonomika volného času

Pokud vznikne nadbytek něčeho, lidská společnost si s ním zpočátku neumí poradit. Platí to i pro pro nadbytek volného času. Například v Británii v době průmyslové revoluce vzrostla spotřeba ginu :).

Během ekonomického růstu po druhé světové válce si lidé s volným časem poradili jinak - zasedli k televizi. A sedí u ní dodnes. Ta část světové populace, která disponuje připojením k internetu, stále stráví před televizní obrazovkou asi bilion hodin ročně ("český" bilion, tedy 10^12, odpovídá "americkému" trilionu). Jak kalkuluje Clay Shirky v přednášce Gin, Television, and Congnitive Surplus, pokud by se jedno procento tohoto času věnovalo dělání něčeho místo dělání ničeho, bylo by možné vytvořit za jeden rok 98 "Wikipedií" - v plném rozsahu dnešní Wikipedie a ve všech jazycích, ve kterých je dostupná.

Je samozřejmé, že ne každý má stejné množství volného času a ne každý má dispozice k tomu něco vytvořit. Věřím ale, že v tomto měřítku by zákon velkých čísel měl fungovat dokonale a to jedno procento je vcelku realistické přání. A už se nějakou dobu plní, jen to úsilí není systématické a zacílené. Kde jinde by se jinak brala pozornost, kterou lidé věnují nejrůznějším Web 2.0 službám.

2008-09-09

Citát - Lao-c'

Dnes si dovolím citovat čínského filozofa Lao-c' (老子, "Starý mistr", 4. nebo 6. století př. n. l.):
Pokud jsi dobrý vůdce,
který nemluví zbytečně,
řeknou,
když je práce hotová
a cíl je dosažen,
"Udělali jsme to sami."

Další kousek moudrosti aplikovatelný na projektový management :). Lidská psychologie, zdá se, funguje stejně dnes, jako fungovala před 25 stoletími.