2008-02-29

Několik citátů

Několik citátů

Líbí se mi výběr citátů, na který jsem narazil v příspěvku 10 Timeless Lessons on Better Thinking, takže si dovolím jich několik přeložit.
Našimi nejlepšími přáteli i našimi nejhoršími nepřáteli jsou naše myšlenky. Myšlenka pro nás může udělat víc dobrého než lékař nebo bankéř nebo věrný přítel. Může nám také uškodit víc než padající cihla.
-- Frank Crane
Jen pár lidí přemýšlí častěji než dvakrát nebo třikrát do roka. Já jsem získal mezinárodní reputaci tím, že myslím jednou nebo dvakrát týdně.
-- George Bernard Shaw
Nemám žádný zvláštní talent. Jsem jen vášnivě zvědavý.
-- Albert Einstein
Největší problém pro každého, kdo přemýšlí, je zformulovat problém způsobem, který umožní řešení.
-- Bertrand Russell
Pro inteligentního člověka je ztrátou času být s většinou. Z definice je tam lidí už dost.
-- G.H. Hardy

2008-02-19

101 manažerských pravidel

Doufám, že už uplynulo dost času od doby, kdy jsem naposledy odkazoval na článek typu "N tipů jak...", takže se opět mohu dopustit něčeho podobného. Seznam v článku The Manager's Cheat Sheet: 101 Common-Sense Rules for Leaders je docela pěkně sestavený. Jsou to všechno známé věci, ale v tomhle případě opakování neuškodí :). Zvlášť bych zdůraznil následující body (zachovávám číslování z původního textu):

11. Slibujte jen to, co můžete realisticky dodat.
12. Nastavte jasné cíle.
15. Definujte milníky. Poznámka: Pozor na chybu, která se občas vyskytuje. Milník musí být binární, buď splněný je nebo není. Milník splněný na 80% je nesmysl.
24. Vyhněte se mikromanagementu.
32. Buďtě dosažitelní
37. Vysvětlujte věci jednoduše (a že to někdy dá dost práce :-) )
57. Šetřete tam, kde to má největší smysl. (Mohu ocitovat jednoho kolegu: přestože hlavním cílem mnoha firem je vydělat, existují i firmy, jejichž hlavním cílem je pouze a jedině ušetřit).
85. Opravujte jen to, co je rozbyté.
92. Při řešení problémů se je pokuste "odosobnit".

Zbytek si přečtěte sami :)

2008-02-06

Co kdyby neexistovaly knihovny?

Stephen Dubner si na blogu Freakonomics klade otázku: Kdyby neexistovaly veřejné knihovny, bylo by je možné dnes založit se stejným ekonomickým modelem? Obávám se, že s ním musím souhlasit: stejně fungující knihovny by vzniknout nemohly. Vydavatelé by zřejmě požadovali víc peněz, než je cena jednoho nebo několika exemplářů, ať v podobě licenčních poplatků nebo jinak.

Autor uvádí způsoby, jak veřejné knihovny prospívají i vydavatelům, například tím, že učí mladé lidi číst. Čtenáři si posléze kupují více knih. Knihovny také seznamují čtenáře s autory, jejichž knihy by si sami nikdy nekoupili. Tento efekt se dá těžko změřit, myslím ale, že v dlouhodobém měřítku výrazně přesahuje (také těžko měřitelné) ztráty z toho, že si někdo knihu jen půjčí, místo aby si ji koupil. Dokážu si ale představit, že někteří vydavatelé by si raději sáhli na ty "krátkodobé" peníze. Zájem společnosti udržet kultivační funkci knihoven by měl být ale takovým snahám nadřazen, nakonec by tratili všichni.